meditatii (necarteziene) uneori inutile

Un scurt exercitiu:

Se ia o pereche de gemeni monozigoti (MZ) si  li se aplica un test IQ sigur (sau o baterie de teste). Apoi se calculeaza gradul in care cele 2 scoruri coreleaza. Sa spunem ca este 0,86. Ah, am uitat sa precizez: gemenii au crescut impreuna.

Dupa aceea se ia o pereche de gemeni dizigoti (DZ) si se supun unei proceduri identice. Si ei au crescut impreuna. Corelatia in cazul lor este 0,60.

MZ au exact aceleasi gene (100%), DZ au in comun 50% din gene.

Apoi se ia o alta pereche MZ insa crescuti separat (MZA-monozygotic reared apart). Aceleasi teste. Ce corelatie pe nivelul IQ crezi ca au? Imagineaza-ti ca, deoarece au crescut separat, au mers, evident, la alte scoli si au avut altfel de parinti adoptivi (cu IQ-uri diferite), care, nu-i asa, i-au stimulat sa rezolve probleme diferite de logica (sau nu si-au batut capul cu asta).

Cat ar putea fi corelatia? Punem intrebarea pe bwin? Raspunsul: „maine” (observa ghilimelele!)


Publicat

în

de către

Etichete: