cineva iti poate prezice divortul, cu acuratete de 91%, chiar la nunta ta

Astazi (anul trecut, in ianuarie, n.m.) le-am vorbit studentilor mei despre John Gottman. Este un baiat care nu s-a putut hotari intre matematica si psihologie asa ca a obtinut o licenta in ambele la MIT. Apoi a devenit doctor in psihologie clinica. Apoi s-a pus pe cercetarea cuplurilor casatorite. O tine tot asa din 1972. In Seattle are un studio confortabil, cu vedere spre lac, in care cuplurile accepta sa petreaca un weekend si sa fie inregistrate. Nu este Big Brother (nu exista camere video la baie iar cele din apartament functioneaza intre 9 dimineata si 9 seara. Cei doi au montat in zona pieptului un dispozitiv ingenios care le masoara pulsul, presiunea arteriala, transpiratia-semne fiziologice ale stresului). Totul este apoi analizat (cuvinte, limbaj nonverbal, raspunsuri corporale). Hard scientific evidence. Dupa 38 de ani de cercetari ultraspecializate e oarecum natural ca Gottman sa fie in elita investigatorilor de mariaje. Poate chiar cel mai bun. In urma analizarii datelor prezice divortul cu o acuratete de 91%, chiar daca e vorba de cupluri abia casatorite. Oricine ar putea face la fel daca ar dispune de date si de algoritmi de interpretare, nu-i asa? Ei bine, pentru Gottman, acum, e suficient sa priveasca si sa asculte 5 minute un cuplu pentru a prezice divortul cu o rata de succes identica.

Este vorba de un fel de magie? Nu, doar stiinta de cea mai buna calitate. Sunt 4 factori emotionali si un tip de atitudine care pot fi urmariti cu ochiul liber. O poti face si tu, intr-o seara, cu prietenii tai, fara ca ei sa-si dea seama (da, e o imensa placere sa observi mecanismele psihologice in timp ce faci pe inocentul-asa am ajuns sa am putini prieteni  ) O poti face, zic, insa nu o vei face. Aceasta este o cunoastere rezervata studentilor mei ( oare acesta e marketing?)

Ps: diagnoza riguroasa a cuplurilor i-a permis lui Gottman sa puna la punct o interventie terapeurica scurta (un seminar de 2 zile) cu o eficienta superioara oricarei terapii maritale (luni in sir). Din motive stranii, eficienta terapiei maritale devine relevanta la 9 luni de la incheierea ei. Demersurile clasice au o rata de recadere de 30-50 %. Gottman nu depaseste 20% (si lucreaza doar 2 zile). Cred ca aceasta este diferenta intre stiinta adevarata si teorii personale, intuitii sau prejudecati terapeutice. Ce este asa valoros in aceasta actiune vindecatoare. Nu te mai frustrez, de data asta: este intelegerea secretului mariajului fericit. Comunicarea, asa cum toata lumea este convinsa? Nu! Unele cupluri satisfacute de relatia lor comunica prost (dar nu mereu). Comunicarea este un mit (vanitas vanitatum, eu predau „Comunicare” la scoala  ) Cheia fericirii in cuplu este prietenia. Presimt ca acest subiect ar putea fi interesant. Promit sa revin.


Publicat

în

de către

Etichete: